Best Videos

Najlepsze filmiki w sieci

nagrywanie sesji administracyjnych
Technologie

Na czym polega Bezpieczeństwo IT w firmie?

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się wdrażaniem nowych rozwiązań. Zakup oprogramowania lub urządzeń wiąże się często z niemałymi kosztami. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej ochrony, która pozwoli uniknąć strat, jakie mogą wystąpić w przyszłości.

Bezpieczeństwo IT, wielu osobom kojarzy się wyłącznie z ochroną antywirusową. Nie można niestety tego uznać za definicję, ponieważ ochrona antywirusowa stanowi tylko element całego bezpieczeństwa składającego się z różnych rozwiązań. Należy pamiętać, że ilość oraz jakość narzędzi wykorzystywanych do zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze IT określa polityka bezpieczeństwa.

Polityka bezpieczeństwa jest dokumentem jasno określającym ryzyko oraz rozwiązania mające na celu wprowadzenie optymalnej ochrony urządzeń, oraz systemów firmowych. Mowa tu nie tylko o ochronie komputerów, lecz również o ochronie serwerów oraz urządzeń sieciowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli firma posiada własną infrastrukturę sieciową, ponieważ w przypadku ataku hackerskiego narażeni na jego działanie są wszyscy użytkownicy w niej pracujący.

Rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo IT jest wdrożenie systemów monitorujących i skanujących, które pozwalają na bieżący monitoring i kontrolę zdarzeń. Umożliwiają również sprawdzenie działań użytkowników uprzywilejowanych, którzy mają za zadanie chronić i działać zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach krytycznych. Działanie takiego systemu pozwala na ochronę na różnych poziomach infrastruktury. Chronione są urządzenia sieciowe oraz stanowiska użytkowników końcowych. Przykładem zastosowania może być wcześniejsze zablokowanie ataku, co stanowi środek zapobiegawczy uniemożliwiającym przeniknięcie szkodliwego oprogramowania do wnętrza sieci firmowej.

Nie można zapominać, że w polityce bezpieczeństwa kluczową rolę odgrywają również prawidłowe postawy i działania użytkowników. Dotyczy to nie tylko zwykłych pracowników, lecz również administratorów odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem IT w firmie. Osoba taka ma za zadanie bieżące monitorowanie i działanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić w wyniku ataku lub niewłaściwego postępowania zwykłych użytkowników. W takich sytuacjach sprawdzi się nagrywanie sesji administracyjnych, na których podstawie będzie można ocenić prawidłowość działań pracowników administracyjnych. Jest to również szczególne ważne w przypadku wystąpienia szkód powstałych w wyniku zaniedbań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *