Chociaż właściwy rytm wypróżnień zakłada oddawanie stolca nawet 1-3 razy dziennie, to naturalne może być realizowanie tej potrzeby fizjologicznej również co drugi dzień. Może to wynikać z indywidualnych preferencji czy procesów metabolicznych każdego człowieka. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy pacjent zauważa pewne problemy z wypróżnianiem, które wywołują ogromny dyskomfort. Poznaj przyczyny zaparć. Jeśli zmagasz się z problemem wypróżnień, sprawdź, jak zwalczyć ten krępujący kłopot.
Skąd biorą się zaparcia?
Najczęściej diagnozowaną przyczyną występowania zaparć jest stosowanie niewłaściwej diety. Bardzo często to dieta eliminacyjna (https://dietaeliminacyjna.pl), zbyt uboga w produkty z wysoką zawartością błonnika. Właśnie błonnik wspiera odpowiednią perystaltykę jelit, oczyszcza je ze złogów i reguluje rytm wypróżnień.
Kolejną przyczyną zaparć mogą być różnego rodzaju choroby, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy alergia pokarmowa. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na codzienne menu najmłodszych. Zaparcia może wywoływać dieta eliminacyjna u dziecka, na przykład ta wykluczająca krowie mleko i chude produkty nabiałowe.
Co więcej, z zaparciami borykają się bardzo często osoby nieaktywne fizycznie, prowadzące siedzący tryb życia, żyjące w ciągłym stresie. Pamiętaj, że wpływ na zaparcia może mieć dysbioza jelitowa, czyli zaburzenia mikrobioty jelitowej i występowanie w jelitach zbyt dużej ilości patogennych bakterii.
Walka z zaparciami odpowiednią dietą
Naturalne napary ziołowe, eliminacja potraw tłustych i wysoko przetworzonych, wdrożenie produktów z błonnikiem, to tylko kilka priorytetowych zaleceń, które warto wdrożyć, aby pozbyć się problemu z zaparciami.
Zaleca się spożywanie posiłków regularnie, lepiej często i w małych porcjach. Dobrym pomysłem jest jedzenie dań gotowanych, ewentualnie duszonych i niskokalorycznych. W przypadku przewlekłych zaparć w diecie należy uwzględnić potrawy w postaci płynnej lub półpłynnej.
Świetnym pomysłem będzie wdrożenie probiotyków, które przywrócą równowagę mikrobioty jelitowej. Przed ich wyborem należy wykonać badanie analizujące stan mikrobioty jelitowej, aby wiedzieć, jakie dokładnie probiotyki warto przyjmować.